Víte, kdo dohlíží na finanční trhy a činnost FX brokerů? Ano, finanční regulátoři. Ale ne všichni finanční regulátoři jsou si rovni. Někteří nabízejí drobným investorům menší míru bezpečnosti, zatímco jiní vám dokonce mohou pomoci získat vaše finanční prostředky (nebo alespoň jejich část) zpět.
Finanční regulátoři jsou obvykle zřizováni vládami, aby dohlíželi na činnosti registrovaných podniků na finančním trhu, které se těmito činnostmi zabývají nebo nabízejí související služby.
Cílem finančních regulátorů a jejich vytvoření je stanovit pravidla, kterými se musí registrované firmy řídit, aby mohly legálně působit na finančních trzích. Finanční regulátoři mají také důležité úkoly v oblasti prevence a vyšetřování finančních podvodů, udržování efektivity a transparentnosti trhů, a co je důležitější, pokud jde o drobné investory, zajišťují, aby se zákazníky a klienty regulovaných firem bylo zacházeno spravedlivě a čestně.
Ale ne všechno je tak jasné. jak by se na první pohled mohlo zdát. Ne všechny finanční regulační orgány jsou stejné. Někteří mohou být na finanční společnosti „přísnější“ a se zvýšenou úrovní ochrany spotřebitelů, jiní postrádají mechanismy a silnější regulace, což se projevuje v menší ochraně nás obchodníků.
Finanční regulátoři úrovně 1, jako je např. britský FCA ( u nás v ČR je to ČNB), prosazují předpisy vůči registrovaným firmám ve Spojeném království. Pokud firma není registrována u regulátora a působí na finančních trzích, dávejte si velký pozor. Znamená to, že firma působí nelegálně a může se jednat o absolutní podvod s penězi.
Finanční regulátoři mají pravomoc uložit finanční pokutu, a to finanční firmě, bance, makléři, a dokonce i soukromým osobám, které působí jako finanční poradci. Mají také pravomoc takové firmy nebo jednotlivce vyšetřovat a přijímat proti nim disciplinární opatření. Kromě toho mají finanční regulátoři také pravomoc zahájit trestní řízení a nakonec vyškrtnout z rejstříku společnost, která byla u soudu shledána vinnou, nebo společnost s příliš mnoha disciplinárními opatřeními.
ESMA (Evropský orgán pro cenné papíry a trhy)
ESMA je finančním dohledem EU a tento subjekt aktivně pracuje na zvýšení ochrany investorů a na podpoře stabilního a efektivního finančního trhu v EU.
Pozoruhodné je, že 1. srpna 2018 orgán ESMA prosadil omezení obchodování týkající se obchodování s CFD a spreadových sázek pro retailové investory. Nejdůležitějšími změnami byl úplný zákaz obchodování s binárními opcemi a stanovení nových limitů pákového efektu pro obchodování s CFD pro retailové investory. Nové limity stanovené orgánem ESMA se pohybují v rozmezí maximálně 30:1 pro forexové CFD a minimálně 2:1 pro obchodování s kryptoměnami.
Nové limity pákového efektu se týkaly pouze obchodníků zařazených do kategorie retailových investorů, zatímco zkušení obchodníci, zařazení do kategorie profesionálních klientů, byli vyloučeni. To však také znamenalo, že profesionální klienti byli vyloučeni ze stejné ochrany investorů jako retailoví investoři.
A jaký z toho plyne závěr?
Při hledání retailového FX brokera by měla být hlavním faktorem, kterému je třeba věnovat pozornost, bezpečnost finančních prostředků. Nikdo nechce vkládat peníze u brokera (nebo jiné investiční společnosti), který je registrován v zemi, která neposkytuje minimální úroveň ochrany drobných investorů.
Pokud se věci zvrtnou, s největší pravděpodobností může viník vyváznout jen s varováním nebo malou peněžní pokutou a pokračovat v podnikání a vytvářet další trápení pro ostatní investory.
Několik známých brokerů je registrováno současně u finančních regulátorů:
1. stupně, jako je CySEC nebo FCA pro evropské zákazníky, ale také u FSA
2. stupně na Seychelách, což neposkytuje stejnou úroveň ochrany jako pro evropské zákazníky tohoto FX brokera.